Kategoriler
BITCOIN

Temeller

Bilmeniz gerekenler

Bitcoin dünyasına yeni giriyorsanız, bazı şeyleri bilmeniz gerekiyor. Bitcoin, günlük hayatta kullandığınız yöntemlerden farklı olarak para transferi ve ödeme yapmanızı sağlar. Alışılmışın dışında bir sistem olduğu için, ciddi miktarlarla işlem yapmadan önce kendinizi bilgilendirmeniz gerekir. Bitcoinlerinize, cebinizdeki cüzdan kadar ve hatta daha fazla ihtimam göstermelisiniz!

Cüzdan Güvenliği

Gerçek hayatta olduğu gibi, cüzdanlarınız her zaman güvende olmalı. Bitcoin, herhangi bir yere kolaylıkla değer transferi yapmanızı ve paranızın kontrolünün tamamen sizde olmasını sağlar. Bu çekici özellikler, yanında bazı güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor. Bununla beraber Bitcoin, doğru olarak kullanıldığında çok yüksek seviyede güvenlik sağlayabilir. Paranızı korumak için, doğru yöntemleri kullanmanın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Cüzdan güvenliği ile ilgili daha detaylı bilgi için Güvenlik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin’in değeri değişkendir

Bitcoin’in değeri; genç yaşı, klasik olmayan yapısı ve bazı sığ borsalar sebebiyle önceden kestirilemeyen kısa süreli düşüş ve yükselişler gösterebilir. Bu sebeple, birikimlerinizi Bitcoin’de tutmanız henüz tavsiye edilmiyor. Bitcoin yüksek risk barındıran bir varlık olarak görülmeli, ve kaybetmeyi göze aldığınızdan daha fazlası ile yatırım yapmamalısınız. Eğer ödemelerinizi Bitcoin ile alıyorsanız, bunları yerel para biriminize çevirmenizi sağlayan çeşitli hizmetler bulunmaktadır.

Bitcoin ödemeleri geri alınamaz

Bitcoin işlemleri geri alınamaz. Sadece gönderilen kişi tarafından iade edilebilir. Bu durum; tanıdığınız veya güvendiğiniz kişi ve kuruluşlarla iş yapmaya özen göstermenizi gerektiriyor. İşletmelerin de, müşterilerine gösterdikleri ödeme taleplerini takip etmeleri gerekiyor. Bitcoin sistemi yazım hatalarını algılayabilir ve yanlışlıkla geçersiz bir adrese para göndermenize çoğunlukla izin vermez. Ancak ek güvenlik için çeşitli kontrol mekanizmalarının kullanılması daha sağlıklıdır. Hem işletmeler hem de tüketiciler için daha fazla seçenek ve koruma sağlayacak ek hizmetler, gelecekte geliştirilmeye açıktır.

Bitcoin anonim değildir

Bitcoin ile gizliliğinizi korumak için çaba göstermeniz gerekiyor. Tüm Bitcoin işlemleri, ağ üzerinde herkese açık ve kalıcı olarak saklanmakta. Yani, herhangi bir Bitcoin adresinin bakiyesi ve işlemleri herkes tarafından görülebilir. Fakat bir adresin sahibinin kimliği, bir satın alma sırasında veya farklı durumlarda sahiplik bilgisi ifşa edilene kadar bilinemez. Bitcoin adreslerinin yalnızca bir kez kullanılmasının tavsiye edilmesinin sebebi de budur. Gizliliğinizi korumak için, doğru uygulamaları benimsemeniz sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Gizliliğinizi koruma hakkında daha fazla bilgi edinmek için Gizlilik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Onaylanmamış ödemeler güvenli değildir

Transfer işlemleri, geri dönülmez şekilde başlamaz. Bunun yerine ödemeler, blok zincirinde onaylanmaktadır. Bu onaylar ne kadar fazla ise ödemelerin geri dönüşü zorlaşır ve hatta imkansız hale gelir. (bkz. aşağıdaki tablo). Her onay birkaç saniye ile 90 dakika arasında gerçekleşir. Ortalama 10 dakikadır. Eğer transfer için çok küçük bir işlem ücreti verilmişse veya atipik bir ödeme ise ilk onay için çok daha uzun bir süre gerekebilir.

Onay sayısıHafif Cüzdanlar Bitcoin Core
0Sadece ödeme yapan kişiye güveniyorsanız güvenlidirSadece ödeme yapan kişiye güveniyorsanız güvenlidir
1Düşük güvenlikOrta Güvenlik
3Orta GüvenlikYüksek güvenlik
6Yüksek değerde transferler için minimum gereklilikYüksek değerde transferler için minimum gereklilik
30Acil durumlar için tavsiye edilirAcil durumlar için tavsiye edilir

Bitcoin büyük bir deneydir

Bitcoin, aktif olarak geliştirilmeye devam edilen deneysel ve yeni bir para birimidir. Her gelişim, Bitcoin’i daha da çekici hale getiriyor. Fakat aynı zamanda da kullanıcı tabanı büyüdükçe ortaya çıkan sorunları belirginleştiriyor. Bu gibi zamanlarda; yükselen işlem ücretleri, yavaşlayan onaylar ve daha ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu problemlere karşı hazırlıklı olmalı ve büyük bir yatırıma girmeden önce teknik bilgisi olan profesyonellerden destek almalısınız. Fakat kimsenin Bitcoin’in geleceğini göremeyeceğini de aklınızda bulundurun.

Vergiler ve Düzenlemeler

Bitcoin henüz El Salvador dışında resmi para birimi olarak kabul edilmemektedir. Ülkelerin hukuk sistemleri, Bitcoin gibi değeri bulunan enstrümanlar için gelir, satış ve sermaye kazançları vergileri uygulayabiliyorlar. Hükümetiniz veya yerel yönetimlerinizin uyguladıkları vergi ve diğer mevzuatlara uymak sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir